Rajono ūkininkai nemokamai dalino pieną

Gana ženkliai kritusiomis pieno supirkimo kainomis pasipiktinę ūkininkai sako, kad išaugo grėsmė jų ūkių išlikimui ir praėjusią savaitę pradėjo protesto akcijas. Pirmadienį prie visoje Lietuvoje rengiamos akcijos prisijungė ir Kelmės rajono ūkininkai.

Jau sekmadienį socialiniuose tinkluose pasklido žinia, kad ūkininkai veltui ruošiasi dalinti pieną. Viena Kražių seniūnijos ūkininkė skelbė: „27 centai šiai dienai už litrą kelia juoką ūkininkams. Geriau išvis neparduoti. Pienas nemokamai. Dalinamės skelbimu, pranešame močiutėms, tėveliams, pažįstamiems!“ (red. – kalba ištaisyta).

Kitas ūkininkas iš Pakražančio seniūnijos socialiniame tinkle Facebook skelbė apie savo namuose dalijamą pieną: „Gal kam pienelio? Atiduodu už šypseną. Rytoj nuo 9 val. Turėkite savo tarą“ (red. – kalba ištaisyta).

Pirmadienį prie Kelmės bažnyčios ūkininkai išdalino 360 litrų pieno.

Sunerimusi ūkininkų reakcijos, sekmadienį Žemės ūkio ministerija išplatino pranešimą, kuriame teigia spręsianti susidariusią situaciją dėl žaliavinio pieno supirkimo kainų.

– Nesutinkame, kad dėl šios padėties nukentėtų silpniausia pieno produktų gamybos grandis – pieno ūkiai. Jiems gresia skaudžiausios pasekmės – veiklos atsisakymai ir bankrotai. Ypač tai aktualu turintiems finansinių bei europinės paramos įsipareigojimų, nebaigusiems investicinių projektų. Jau dabar aišku, kad tokia padėtis taptų nepakeliama mažiesiems pieno ūkiams. Todėl rinkų ir kainų svyravimų našta privalo vienodai dalintis visi – pieno gamybos, perdirbimo ir prekybos grandinės dalyviai, – sekmadienį išplatintame pranešime sako ministras K. Navickas.

Nuo paėjusių metų spalio pieno supirkimo kaina ėmė mažėti dėl ženkliai kritusių grietinėlės, sviesto ir kietojo sūrio kainų užsienio rinkose. Lietuva eksportuoja iki 70 procentų pieno produkcijos. Taip pat pastaruoju metu ėmė mažėti pieno produktų vartojimas ir vidaus rinkoje.  Dėl šių priežasčių sumažėjus mūsų šalyje pagamintos pieno produkcijos konkurencingumui ir susidarius nepalankioms pardavimų sąlygoms, pieno produktų perteklius kaupiamas sandėliuose. Be to, naujos produkcijos gamybą stabdo rinkų ir kainų neapibrėžtumas.

Ministerija pieno ūkiams žada šias priemones ir pagalbą:

  • žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas;
  • kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs, sąžiningi ir visiems suprantami;
  • žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas būtų galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio, kaip yra dabar.

Taip pat neatidėliojant bus peržiūrimi pieno ūkių investiciniai projektai, kad dėl susidariusios padėties jie nebūtų stabdomi ir įgyvendinami numatytu laiku.

Šiuo metu lengvatinės paskolos iki 200 000 Eur teikiamos kartu su investicinio projekto įgyvendinimu.

Parengtas įsakymo projektas, kad jau įgyvendinantys investicinius projektus ir su finansinėmis problemomis susiduriantys ūkiai galės kreiptis iki 200 000 Eur lengvatinės paskolos apyvartinėms lėšoms.

Negavusiems investicinės paramos, galės būti teikiama iki 200 000 Eur lengvatinė paskola  investiciniams projektams įgyvendinti ar apyvartinėms lėšoms.

Įgyvendinantiems investicinį projektą – fermos statybas, numatyta galimybė bendrą statybų įkainį skaidyti į atskirus įkainius pagal atliekamus darbus, pavyzdžiui, panaudojus paramą ir įrengus pamatus, atitinkamai parama būtų skaidoma sienoms ar stogui įrengti ar kitiems darbams. Taip palengvinama galimybė pretenduoti į bankų paskolas.

Nerijus Šarauskas, „Kelmiškiams.lt“, portalo skaitytojos nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *