Eilės norinčių gauti kompensaciją šildymo išlaidoms

Šildymo sezonui įsibėgėjant, daugėja žmonių, norinčių gauti kompensaciją šildymo išlaidoms. Dėl išaugusių energetinių išteklių kainų ir sudarytos palankesnių piniginės socialinės paramos galimybių gyventojams, gauti kompensacijas gali didesnis asmenų skaičius.

Daugėja kompensacijos prašančiųjų

Kelmės rajone per spalio mėnesį dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijų šilumą tiekiant centralizuotai kreipėsi 731 asmuo, dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijų šildant kitomis kuro rūšimis – 1516 asmenų, dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijų šildant elektra – 6 asmenys. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, pernai dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijų šilumą tiekiant centralizuotai kreipėsi panašus skaičius asmenų (461), tačiau dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos šildant kitomis kuro rūšimis besikreipiančiųjų buvo mažiau – 534 asmenys.

Sąlygos gauti kompensaciją išlieka griežtos

Kaip „Kelmiškiams.lt“ sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja Reda Každailienė, nors dėl išaugusių kuro kainų yra sudarytos palankesnės Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo sąlygos gauti kompensacijas ir kreipiasi daugiau gyventojų, tačiau skyrimo sąlygos yra griežtos.

– Piniginė socialinė parama teikiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu ir Kelmės rajono savivaldybės tarybos nustatyta tvarka patvirtintu Piniginės socialinės paramos teikimo tvarkos aprašu. Asmenys, kurie kreipiasi dėl piniginės socialinės paramos ar ją gauna, privalo išnaudoti visas teisėtas kitų pajamų gavimo galimybes (sudaryti teismo patvirtintą sutartį dėl vaiko (įvaikio) materialinio išlaikymo, kreiptis į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybą ir jos paskirtą Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigą, siekiant gauti teisės aktų nustatytas priklausančias išmokas ir (ar) pašalpas, ir kita) ir pateikti visą teisingą informaciją, įrodančią teisę gauti piniginę socialinę paramą, – teisės aktų reikalavimus dėstė R. Každailienė.

Kreipiesi dėl kompensacijos – mažiau privatumo

Gyventojai, besikreipiantys dėl paramos, turėtų žinoti, jog Kelmės rajono savivaldybės administracija reikalavimu, kilus abejonių dėl asmens gaunamų pajamų gali būti nurodoma deklaruoti pajamas Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka. Kelmės rajono savivaldybės administracija piniginės socialinės paramos teikimo tikslais apie bendrai gyvenančius asmenis arba vienus gyvenančius asmenis renka informaciją ir iš kitų institucijų, o duomenys gali būti teikiami kitoms institucijoms: Valstybinei mokesčių inspekcijai, Valstybinei darbo inspekcijai, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai, Policijos departamentui, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, Valstybiniam studijų fondui, Užimtumo tarnybai ir kt.

Pasak vedėjos, gyventojai, pateikdami prašymus per Socialinės paramos informacinę sistemą, ne visada pateikia visus reikalingus dokumentus, neteisingai pateikia gaunamų pajamų dokumentus, nenurodo visų tame pačiame būste deklaruotų asmenų ir neprideda jų prašymų.

– Dažnai žmonės pateikia neišsamius duomenis apie savo pajamas. Skiriant piniginę socialinę paramą, į gaunamos pajamas įskaitomos ne tik su darbo santykiais susijusios pajamos, bet ir pensijos, dividendai, palūkanos, individualios veiklos pajamos, alimentai, stipendijos, išeitinės pašalpos arba kompensacijos, paveldėtos piniginės lėšos, turto pardavimo pajamos,  loterijų ar kitų žaidimų laimėjimai, prizai ir kita, – skirtingas pajamų rūšis vardino R. Každailienė.

Vidutinė kompensacija – 139 eurai

Būsto šildymo išlaidų kompensacijoms apmokėti 2022 m. spalio–gruodžio mėnesiais numatoma apie 364 000 eurų. Vidutinis kompensacijos dydis vienam namų ūkiui šildant kitomis kuro rūšimis – 139,31 eurų.

Būsto šildymo išlaidų kompensacija gyventojams yra išmokama už praėjusį mėnesį. Kaip sakė R. Každailienė, išaugus besikreipiančių asmenų skaičiui, prašymų nagrinėjimo terminai gali būti ilgesni nei įprasta.

– Svarbu pažymėti, kad pateikti prašymą dėl kompensacijų galima iki šildymo sezono pabaigos. Priklausančias kompensacijas Kelmės rajono gyventojai galės gauti atgaline tvarka, t. y., už visą šildymo sezoną nepriklausomai nuo to, kada asmuo šildymo sezono metu kreipsis dėl kompensacijos, – patikslino Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Nerijus Šarauskas, „Kelmiškiams.lt“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *